7. Sınıf Fen Konu Özetleri


7. SINIF FEN BİLİMLERİ DERSİ  KONU ÖZETLERİ
(YENİ MÜFREDAT 2017)


Fen Bilimleri dersi ilkokul 3. sınıftan itibaren verilse de genel hatlarıyla 5. sınıftan itibaren soyut kavramlar içermeye başlamaktadır. Öğrencilerin önceki yıllarda fen derslerini sevmemeleri, bu derse karşı ön yargılı olmaları, dersin öğretmenlerce genel itibariyle sunuş yoluyla anlatılmasından kaynaklanmaktaydı. Günümüzde ise projeksiyonların, laboratuarların, akıllı tahtaların artmasıyla birlikte fen bilimleri dersi, giderek öğrencilerin en sevdiği dersler arasına girmeyi başarmıştır.

Teknolojinin gelişmesi ve özellikle fen dersi video ve animasyonlarının artması, öğrenci başarısı üzerinde olumlu etki yaratsa da bilgi yönünden sağlam temeli olmayan öğrenciler yine derslerden geri kalmaktadırlar. Bu bağlamda öğrencilerin bilgi seviyelerinde artışa neden olmak için ve öğrencilerin derslerde konu ve kavramlar içerisinde boğulmamaları, sıkılmamaları açısından aşağıda yer alan konu anlatım özetlerini siz değerli öğretmen ve öğrencilerin görüşüne sunmuş bulunmaktayız.

Unutulmamalıdır ki, konu anlatımı ve kavramsal beceri bakımından zayıf olan öğrencilerde kullanılan deney, animasyonla öğretim, etkileşimli öğretim gibi yöntemlerin hiçbiri etkili olmayacaktır. Çünkü konu yönünden eksik olan öğrencilerde özgüven eksikliği, bağlantı kuramama, içe kapanma gibi durumlar gözlenmektedir. Bu bağlamda aşağıda yer alan konu anlatım özetleri ile öğrenciler, hem işlenen konu ile ilgili temel kavramlara sahip olacak hem de yapılacak diğer alternatif etkinliklere aktif katılım sağlayacaktır.

Aşağıda verilen içerikleri bilgisayarınıza indirebilir, yeni eklenecek içerikleri de sitemizin fensepeti.com facebook adresini beğenerek takip edebilirsiniz.

  7. sınıf boşaltım sistemi konu özeti - 1                            TIKLA/İNDİR
  7. sınıf boşaltım sistemi konu özeti - 2                            TIKLA/İNDİR
  7. sınıf denetleyici ve düzenleyici sistemler konu özeti   TIKLA/İNDİR
  7. sınıf kütle ve ağırlık ilişkii konu özeti                           TIKLA/İNDİR
  7. sınıf iş ve enerji konu özeti                                         TIKLA/İNDİR
  7. sınıf gaz basıncı konu özeti                                        TIKLA/İNDİR  
  7. sınıf sıvı basıncı konu özeti                                        TIKLA/İNDİR  
  7. sınıf katı basıncı konu özeti                                       TIKLA/İNDİR  
  7. sınıf iş-enerji-sürtünme konu özeti                             TIKLA/İNDİR